Mr. Kalim Arshad Khan

Born to a respectable family of DIKhan on 15/11/1967

Education

  • Passed Secondary School Certificate examination in 1984.
  • Passed F.Sc. in 1986.
  • Passed B.Sc in 1988.
  • Passed LLB in 1991.
  • Passed LLM in 2010.

Professional Career

  • Joined the Bar in 1991.
  • Appointed as Civil Judge/Judicial Magistrate in 1995.
  • Joined the Bar in 1998.
  • Topped the Additional District & Sessions Judge examination in 2001, but was appointed in March 2005.
  • Promoted as District & Sessions Judge in 2018.

Posts Held

  • Civil Judge Mansehra from 1995 to 1997.
  • Civil Judge Bannu from 1997 to 1998.
  • Additional District & Sessions Judge Mansehra from 2005 to 2007.
  • Additional District & Sessions Judge Karak from 2007 to 2007.
  • Additional District & Sessions Judge Wari, Upper Dir from 2007 to 2008.
  • Additional District & Sessions Judge Kohat from 2008 to 2009.
  • Study Leave from 2009 to 2011.
  • Additional District & Sessions Judge Shabqadar, Charsadda from 2011 to 2012.
  • Additional District & Sessions Judge Bannu from 2012 to 2013.
  • Additional District & Sessions Judge Peshawar from 2013 to 2014.
  • Special Judge, Anti Corruption Southern Districts at Bannu from 2015 to 2017.
  • Additional District & Sessions Judge Peshawar from 2017 to 2018.
  • District & Sessions Judge Mansehra from 2018 to 2019.
  • 1st District & Sessions Judge South Waziristan from 2019 to 2020.
  • District & Sessions Judge Mardan from 2020 to 2020.
  • Additional MIT, Peshawar High Court from 14 December 2020 to 21 December 2020.
  • Additional Registrar (Judicial), Peshawar High Court from 21 December 2020 to 22 March 2022.
  • Chairman, Khyber Pakhtunkhwa Service Tribunal, Peshawar from 22 March 2022 to till date.

Books & Publications

Books

  • Signposts on the Road to Civil Trial
  • Art of Drawing Decree Sheet

Publications

  • Objective Analysis of the Factors Resulting in Low Conviction Rate.
  • Justice Hurried is batter then Justice Delayed.